Nabór do MUSC Poland — jak dołączyć do stowarzyszenia kibiców Manchesteru United

1 kwietnia, jak co roku, wystartował nabór do stowarzyszenia MUSC Poland. Nabór trwa do 31 maja i przez ten czas masz możliwość dołączyć do oficjalnej społeczności kibiców Manchesteru United w Polsce. W tym miejscu omawiamy zasady i korzyści dołączenia do MUSC.

MUSC Poland – co to jest?

Manchester United Supporters Clubs to grupy kibiców z całego świata. Jednak nie każda grupa kibiców może tytułować się mianem oficjalnego MUSC, ponieważ wymaga to zgłoszenia do Manchesteru United. Aktualnie funkcjonuje około 260 różnych MUSC, które są rozlokowane w blisko 90 różnych krajach. Oczywiście najwięcej grup kibicowskich funkcjonuje w Wielkiej Brytanii, ale na liście stowarzyszeń znajdziemy również egzotyczne kraje.

MUSC Poland funkcjonuje w obecnej formie od 2007 roku – 16 lat temu zawiązano formalne podstawy w postaci statutu, a w lutym 2008 roku MUSC Poland zostało wpisane do KRS i zyskało osobowość prawną. Wpis do KRS i ponad 15-letnia historia działania są potwierdzeniem naszej stabilności i działania zgodnie z przyjętymi normami prawnymi. Mamy jasno określone cele statutowe, budżet i kompetencje. Naszą misją są między innymi: budowanie pozytywnego wizerunku Manchesteru United w Polsce, zrzeszanie kibiców, czy aktywne uczestniczenie w meczach Czerwonych Diabłów.

Jak działa MUSC

Jak każde stowarzyszenie, tak też MUSC, działa na podstawie statutu. Pełną treść naszego statutu znajdziesz pod tym linkiem. MUSC to przede wszystkim ludzie – a będąc bardziej precyzyjnym – członkowie stowarzyszenia. Każda osoba zrzeszona w MUSC ma prawo do decydowania o kierunkach rozwoju naszej społeczności. Stowarzyszenie funkcjonuje na zasadach demokratycznych, każdy z nas może proponować zmiany, które następnie są poddawane pod głosowanie. Nasza grupa jest reprezentowana przez zarząd, który wybierany jest przez Walne Zgromadzenie członków stowarzyszenia. Walne Zgromadzenie zwoływane jest minimum raz do roku.

Jakie przewagi nad innymi grupami kibiców posiada MUSC?

W Polsce funkcjonuje pewne rozdrobnienie grup kibicowskich – i to nie jest nic złego. Mieszkańcy większych miast spotykają się wspólnie na meczach w lokalnych pubach. Na mediach społecznościowych można znaleźć dziesiątki grup dyskusyjnych, które pozwalają na szybką wymianę opinii i informacji. Sami wspieramy i promujemy lokalne grupy kibiców. Można też trafić na liczne ‘biura podróży’, które oferują wyjazdy na mecze — od tych się dystansujemy. Wszystkich łączy jedna pasja – Manchester United.

Mimo wspomnianej różnorodności i możliwości zrzeszania się w różnych mniejszych / większych grupach, MUSC daje możliwości, jakich nie oferuje żadna ze społeczności. Jako oficjalne stowarzyszenie Manchesteru United w Polsce, mamy przywilej dostępności biletów na mecze. Polityka klubu zakłada promowanie oficjalnych stowarzyszeń. To dobra strategia, ponieważ pozwala uniknąć  oszustów i daje klubowi pewną kontrolę nad tym, jak budowany jest wizerunek klubu. Wspieranie lokalnych grup kibicowskich daje też Manchesterowi United szansę na dotarcie do większego grona odbiorców i budowanie lojalności. Członkowie MUSC to nie są ludzie przypadkowi, a zwykle kibice z wieloletnim stażem.

Najważniejszą przewagą MUSC nad innymi grupami jest dostępność biletów. Aby kupić bilet na mecz, niezbędne jest posiadanie tzw. Membershipu – czyli karty kibica Manchesteru United. Membership może wyrobić każdy i obejmuje on bieżący sezon. Jest kilka wariantów Membershipu, a każda różni się zawartością – https://tickets.manutd.com/memberships – teoretycznie każdy kibic posiadający Membership może kupić bilet na mecz na Old Trafford. Teoretycznie – bo w praktyce nie jest łatwo kupić bilet. Pomimo blisko 76 tysięcznej pojemności stadionu, biletów w otwartej sprzedaży jest niewiele. Spora część biletów przypada osobom z karnetami, część trafia do sponsorów i reklamodawców, odejmując od tego sektor gości, szanse na zakup biletu drastycznie maleją.

Każdy MUSC posiada określoną pulę biletów na mecze – pula ta stanowi rezerwację dla stowarzyszeń i zależy od ich wielkości / aktywności. Dzięki temu każdy kibic, który jest zrzeszony z MUSC ma przewagę nad kibicami „indywidualnymi”. Dodatkowym bonusem jest lokowanie grup kibicowskich blisko siebie – kibice MUSC mają zwykle miejsca obok siebie/ w tym samym sektorze. Wydaje się to błahostką, ale spróbujcie kupić bilet dla siebie, małżonka i dziecka w jednym miejscu.

Członkostwo w MUSC to również dodatkowe benefity. Poza przewagą w dostępności biletów nasza bliska relacja z klubem pozwala załatwiać rzeczy, które wydają się niemożliwe. Tak było rok temu, gdy po twardych negocjacjach z Ticket Office członkowie naszego stowarzyszenia otrzymali możliwość zakupu biletów na finał Ligi Europy w Gdańsku. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

Ostatnią, ale w naszej opinii najważniejszą przewagą MUSC, jest społeczność. Ogromny odsetek członków stowarzyszenia to osoby będące w strukturach od wielu lat. Zawiązało się tu wiele przyjaźni i związków. Pomimo tego, iż zwykle nie widzimy się na co dzień, łatwo nawiązujemy między sobą kontakt. Wspólne kibicowanie i wyjazdy na mecze cementują te relacje. Ale każdy z nas był kiedyś na początku ścieżki w stowarzyszeniu, dlatego dzielimy się wiedzą, pomagamy sobie wzajemnie w organizowaniu wyjazdów, służymy radą. Nikt tu nie jest zostawiony sam sobie, bo wszyscy mamy jeden cel. Chcemy kibicować Manchesterowi United i oglądać mecze z wysokości trybun.

Jak dołączyć do MUSC?

Aby dołączyć do stowarzyszenia należy uzupełnić i wysłać deklarację członkowską. Deklaracja zawiera najważniejsze informacje osobowe, które następnie są podstawą dołączenia do struktur. Kolejnym etapem jest uzupełnienie formularza rejestracyjnego i dokonanie opłaty członkowskiej. Opłata to 20zł i jest przeznaczana na cele statutowe – dzięki tej opłacie możemy utrzymać serwer, opłacić księgowość, organizować zloty kibiców i realizować inne działania, które wpisują się w statut.

MUSC nie jest organizacją nastawioną na zarobek – nikt nie otrzymuje wynagrodzenia za pełnienie funkcji w stowarzyszeniu, ale opłata jest niezbędna, aby stowarzyszenie mogło stabilnie funkcjonować. Co ważne, zachowujemy transparentność raportowania finansów wobec członków MUSC  – każda osoba zrzeszona w MUSC ma wgląd w miesięczne raporty finansowe.

Opłata członkowska nie obejmuje Membershipu – ten musi być wykupiony przez każdego indywidualnie i jest to warunek dołączenia do MUSC. Oczywiście każdy może liczyć na nasze wsparcie w procesie zakupu Membershipu – mamy przygotowane bardzo dokładne instrukcje, a w przypadku wątpliwości i problemów, oferujemy naszą pomoc.

Po wykonaniu wszystkich korków przesyłamy potwierdzenie dołączenia, dajemy dostępy do zamkniętego forum i grupy na Facebooku oraz wgląd we wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem stowarzyszenia. Twój Membership zostaje wpisany na naszą listę MUSC, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z pierwszeństwa do zakupu biletów.

Czy warto dołączyć do MUSC?

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Nie musisz być w MUSC, żeby jeździć na mecze, ale będąc członkiem stowarzyszenia, proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy. Wierzymy, że dołączając do naszego stowarzyszenia, poznasz nowych przyjaciół i zbudujesz wartościowe relacje na całe życie.  

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami! Wszystkie szczegóły znajdziesz w tym miejscu.