historia

Rok 1991, półfinał Pucharu Zdobywców Pucharów, mecz wyjazdowy Man Utd z Legią Warszawa na Łazienkowskiej umownie uznajemy ze datę założenia MUSC PL. Równocześnie był to nasz pierwszy mecz, w którym zobaczyliśmy naszą ukochaną drużynę na żywo!!!

 

Lata poprzedzające te datę śmiało można nazwać kibicowskim średniowieczem. Bez telegazety, Internetu i nie marząc nawet o meczach w telewizji. O wynikach dowiadywaliśmy się za pomocą zakładów sportowych lub z 2-dniowym poślizgiem z gazet. Były to tez lata, w których (jak większość obecnych członków MUSC PL) uczęszczaliśmy do szkól średnich i na studia. Z kasą było bardzo krucho. Nie było tanich linii lotniczych, a nawet autokarem nie mogliśmy sobie pozwolić na wyjazdy na mecze United. Nawet gdybyśmy mieli pieniądze nie posiadaliśmy prawie żadnych kontaktów z kibicami United z Wysp Brytyjskich, którzy mogliby nam pomóc w załatwieniu biletów.

 

Lata późniejsze to napływ do Polski nowych technologii, rozpoczęcie przez niektórych z nas pracy i co za tym idzie zwiększenie możliwości finansowych pozwalających bardziej aktywnie zaangażować się w wyjazdy na mecze United. Jednak mimo wielu prób podejmowanych przez nas na forach internetowych nie udawało się zachęcić do idei większej rzeszy kibiców (głównie ze względu na ich bardzo młody wiek i ograniczenia finansowe). Jednak nie poddawaliśmy się! Młodzież dorastała i można bez wahania powiedzieć, ze ostatnie 2 lata to okres rozkwitu MUSC PL. Grupa była mała ale za to bardzo prężna. Kolejna z prób integracji poprzez forum dyskusyjne okazała się skuteczna. Odbywały się cykliczne spotkania i wspólne oglądanie meczy w TV. W miarę jak grupa rosła w siłę na nowo rozkwitł pomysł zalegalizowania naszej działalności. Ostatecznie w grudniu 2007 zostało zarejestrowane Stowarzyszenie MUSCPL. A szczegóły w dalszej części historii MUSC PL…

 

Pomysł rejestracji Stowarzyszenia Kibiców Manchesteru United, narodził się w naszych głowach w wakacje 2007 roku. Wspólnymi siłami stworzyliśmy projekt statutu, który został przedstawiony założycielom na spotkaniu, które odbyło się 1 września 2007 roku. Jednak nie wszystko przebiegało po naszej myśli.

 

Ostateczne decyzje zostały podjęte, na spotkaniu w dniu 16 grudnia 2007 roku, które odbyło się w Katowicach. Spotkało się na nim osiemnastu kibiców Manchesteru United, aby – jako zebranie założycielskie – podjąć uchwałę o powołaniu Stowarzyszenia Polskich Kibiców Manchester United Football Club – “Manchester United Supporters Club Poland”, które w przyszłości stanie się oficjalnym fanklubem Manchesteru w Polsce. Zebranie założycielskie przyjęło statut Stowarzyszenia, a także wybrało Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz Komitet Założycielski. We wszystkich głosowaniach uczestnicy spotkania podejmowali decyzje jednogłośnie.

 

Oto lista uczestników spotkania założycielskiego:

 

» Mateusz Barwa (ShadowWinter), Dąbrowa Górnicza

» Karolina Hak (Karola), Katowice

» Łukasz Kot (Koto), Sosnowiec

» Klaudia Mańka (Angel), Psary

» Łukasz Bąk (Stojko), Jaworzno

» Jack Zawisz (Pasztet), Katowice

» Bartłomiej Hulbój (Ronin), Czechowice-Dziedzice

» Adrian Konieczny (adingh), Wolbrom

» Radosław Świerczek (Poland), Świętochłowice

» Bartosz Ostojski (MiszCz), Katowice

» Adam Wajda (Dev), Gliwice

» Mariusz Pietrasina (sirMariUs), Koniaków

» Wojciech Pielok (Prezes MUSC PL), Sosnowiec

» Marcin Seweryniak (EricRyan), Legnica

» Krzysztof Cichoń (BadBoyUnited), Czeladź

» Bartosz Wróbel (Wróbel),Czeladź

» Michał Hak, (Haku), Katowice

» Dorota Gruszka, Katowice

 

Skład Komitetu Założycielskiego Manchester United Supporters Club Poland odpowiadający za rejestrację stowarzyszenia:

 

»  Mateusz Barwa (Shadow)

»  Karolina Hak (Karola)

»  Łukasz Kot (Koto)

 

20 grudnia 2007 roku, w Sądzie Rejonowym w Katowicach, został złożony wniosek o rejestrację Stowarzyszenia.

 

Dnia 20.02.2008 roku Sąd Rejonowy w Katowicach, wpisał MUSC PL do Krajowego Rejestru Sądowego, jako Stowarzyszenie pod numerem 0000299444.

 

W październiku 2009 roku MUSC PL zostało uznane za Oficjalne Stowarzyszenie Manchester United. Przynależność do elitarnego grona Oficjalnych Fan Clubów daje nam zdecydowanie większe możliwości oglądania spotkań w “Teatrze Marzeń”. W przyszłości pula przysługujących wejściówek będzie się zwiększała wraz z rozwojem Stowarzyszenia i być może kiedyś uda nam się również ułatwić wejście na stadiony innych klubów w ramach meczów wyjazdowych. Mamy również prawo do używania na naszej stronie, kartach członkowskich czy papierze biurowym herbu Manchester United. Jeśli przez kolejne lata będziemy równie prężnie się rozwijać jak dotychczas istnieje możliwość odwiedzenia Old Trafford od kuchni i spotkania z zawodnikami, trenerami na koszt klubu. Nie wspominam o tak oczywistych rzeczach jak łatwiejszy kontakt z innymi SC z całego świata czy tez sam wydźwięk sformułowania Official Supporters Club Poland!